Quantcast
0 ΣΧΟΛΙΑ

Ενα φεστιβάλ μπάλας από την ΑΕΚ (VIDEO)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 3 ΜΑΪΟΥ 1992: ΑΕΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-0

Από αυτήν εδώ τη στήλη έχουμε μνημονεύσει αρκετές φορές την ΑΕΚ της σεζόν 1991-92, την ομάδα που κατέκτησε τον πρώτο από τους τρεις σερί τίτλους και δεύτερο (μετά από αυτόν του 1989) με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο της. Ήταν μια ομάδα με «αχίλλειο πτέρνα» τα ντέρμπι με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό (δύο ισοπαλίες και δύο ήττες) αλλά είχε παίξει εκπληκτικό ποδόσφαιρο, είχε «καθαρίσει» με στιλ και φαντασία τους μικρομεσαίους εντός και εκτός έδρας και είχε θαυμαστεί για το ποδόσφαιρό της.

Το πιο μεγάλο σκορ από όσα είχαν προκύψει στα ματς εκείνης της σεζόν ήταν το 6-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τέσσερις μέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο (η ΑΕΚ είχε χάσει με 3-0 στην παράταση κι έτσι «ακυρώθηκε» η νίκη με 2-0 στον πρώτο αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια) οι παίκτες της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος έδειξαν άμεσα αντανακλαστικά και πέτυχαν από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο με δύο εκρηκτικά εικοσάλεπτα στο καθένα από αυτά.

Ήταν η 6η νίκη στη σειρά από τις συνολικά δέκα που θα οδηγούσαν την ΑΕΚ σε μαθηματική κατάκτηση τίτλου από την προτελευταία αγωνιστική. Ήταν παράλληλα ένα αποτέλεσμα που έσπρωξε τον Πανιώνιο ακόμα πιο βαθιά στη βαθμολογία και που κατέστησε σαφές πλέον αυτό που δύο μήνες νωρίτερα φάνταζε αδιανόητο: τον κίνδυνο υποβιβασμού της ομάδας της Νέας Σμύρνης, έναν κίνδυνο που έγινε πραγματικότητα στο τέλος του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στα 33 χρόνια της έως τότε ιστορίας της Α’ Εθνικής.

Η αρχή έγινε στο 8’ με ένα σουτ του Κύπριου Γιώργου Σαββίδη μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ένα γκολ που το πανηγύρισε με τη χαρακτηριστική του τούμπα που βλέπουμε στη φωτογραφία. Στο 17’ ο Βασίλης Δημητριάδης αξιοποίησε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Βόκολο, ενώ στο 24’ ο Σαββίδης ήταν και πάλι ο σκόρερ με πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Δημητριάδη.

Η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα αλλά στο δεύτερο μέρος ήρθαν άλλα τρία γκολ: το 4-0 στο 49’ από εκτέλεση φάουλ του Σαβέβσκι, το 5-0 ένα λεπτό μετά από ασίστ του Δημητριάδη και σουτ του Ντανιέλ Μπατίστα και το 6-0 στο 68’ από τον Δημητριάδη (τρία γκολ και δύο «ασίστ» εκείνη τη μέρα) μετά από σερβίρισμα του Μπατίστα. Ήταν το τελικό σκορ, ένα σκορ πολύ... επιεικές για τον Πανιώνιο που θα μπορούσε να έχει φάει πολύ περισσότερα γκολ εκείνη τη μέρα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μήνου, Σταματής, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς, Π. Παπαϊωάννου (77’ ) Αλεξανδρής (73’ Θεοδωρίδης) Σαβέβσκι, Δημητριάδης, Μπατίστα Σαββίδης

Στις 3 Μαϊου
3/5/53 ΑΕΚ-Πανιώνιος 2-1 (Κύπελλο Ελλάδας –η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση με τα γκολ του Παπαγεωργίου στο 52’ και του Εμμανουηλίδη λίγο πριν το τέλος της παράτασης και έφτασε στον 4ο τελικό της μέσα σε έξι χρόνια)
3/5/87 AEK-Παναθηναϊκός 0-3 (Α’ Εθνική –στο τελευταίο ματς της καριέρας του, ο Αντώνης Βασάρας «έπνιξε» πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο πρώτο λεπτό και στην εξέλιξη της φάσης ο Σαραβάκος άνοιξε το σκορ)
3/5/98 ΑΕΚ-Αθηναϊκός 1-1 (Α’ Εθνική –αδιάφορο βαθμολογικά ματς, η τέταρτη ισοπαλία που είχε πάρει ο Αθηναϊκός στη Νέα Φιλαδέλφεια στη δεκαετία του ‘90)
3/5/00 Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2 (Α’ Εθνική –προσωπικό ρεσιτάλ του Ντέμη Νικολαϊδη με δύο γκολ)
3/5/03 ΑΕΚ-Άρης 4-0 (Α’ Εθνική –ιστορικός αγώνας, καθώς ήταν ο τελευταίος της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, δύο μέρες πριν μπουν οι μπουλντόζες του Γρανίτσα)

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)